Кайбыч районы прокуратурасы хәбәр итә

2022 елның 10 августы, чәршәмбе

Суд тарафыннан билгеләнгән чикләүләрне берничә тапкыр үтәмәгән өчен җинаять җаваплылыгы турында.

РФ Җинаять Кодексының 314.1 статьясында каралган җинаять субъекты бары тик «иректән мәхрүм итү урыннарыннан азат ителгән затларга административ күзәтчелек турында» 06.04.2011 ел, № 64-ФЗ Федераль закон нигезендә суд тарафыннан административ күзәтчелек билгеләнгән зат кына була ала.

Җинаятьнең объектив ягы каралган. РФ ҖК 314.1 ст.2 өлеше буенча административ күзәтчелек билгеләнгән, аңа карата бер ел дәвамында ике тапкыр административ җаваплылыкка тартылган һәм РФ КоАП 19.24 ст. 1 өлеше һәм 3 өлеше буенча суд тарафыннан билгеләнгән административ чикләүләрне яисә чикләүләрне, яңа гамәлләрне үтәмәгән өчен административ җаваплылыкка тартылган, мондый чикләүләрне яисә чикләүләрне үтәмәүдә чагылдырылган, шул ук вакытта вакыт эчендә бу зат алдагы хокук бозулар өчен административ җәзага тартылган дип саналмаган зат, РФ КоАП 19.24 статьясының 1 өлешендә һәм 3 өлешендә каралган.

Күрсәтелгән гамәл идарә итү тәртибенә (РФ КоАП 19.24 статьясында каралганнан тыш) яки җәмәгать тәртибенә һәм җәмәгать иминлегенә (РФ КоАП 20 бүлегенә кертелгән) йә халыкның сәламәтлегенә, санитар-эпидемиологик иминлегенә һәм җәмәгать әхлагына (РФ КоАП 6 бүлегенә кертелгән) кагылышлы административ хокук бозуга каршы административ хокук бозу белән бәйле булырга тиеш.

Суд тарафыннан билгеләнгән административ чикләүләрне яисә чикләүләрне үтәмәү РФ ҖК 314.1 статьясындагы 2 өлешендә санап үтелгән хокук бозуларны (мәсәлән, вак хулиганлык, исерек хәлдә җәмәгать урыннарында барлыкка килү) кылу белән бәйле дип санарга кирәк, әгәр бу гамәлләр бер үк вакытта, аерым алганда, күрсәтелгән хокук бозулар административ күзәтчелек билгеләнгән затның урнашу урыннарында, тору өчен тыелган урыннарда, массакүләм һәм башка чаралар уздыру урыннарында булу һәм мондый тыю булган очракта, административ күзәтчелек, тәүлекнең тыелган вакытында торак яки башка бинадан читтә тору.

Югарыда күрсәтелгән законнан күренгәнчә, гаеплеләрне җинаять җаваплылыгына тарту һәм РФ ҖК 314.1 ст.2 өлешендә каралган җинаять составын барлыкка китерү өчен бары тик өченче яки аннан соңгы бер ел дәвамында үзенә карата суд тарафыннан билгеләнгән административ күзәтчелек билгеләнгән, аңа карата билгеле бер хокук бозу кылу белән бәйле чикләүләрне үтәмәгән зат административ җаваплылыкка тартылган булса, бу очракта кеше РФ КоАП 19.24 ст.1 ө. һәм 19.24 ст. 3 ө. буенча административ җаваплылыкка тартылган.

РФ ҖК 314.1 ст. 1 өлешендә каралган гамәлләр өчен йөз сиксәннән кырык сәгатькә кадәр мәҗбүри эшләр, йә ике елга кадәр төзәтү эшләре, йә бер елга кадәр иректән мәхрүм итү каралган. РФ ҖК 314.1 ст. 2 өлеше-алтмыш мең сумга кадәр яки хөкем ителүченең алты айга кадәрге хезмәт хакы яки башка кереме күләмендә штраф, йә йөздән сиксән сәгатькә кадәр мәҗбүри эшләр, йә бер елга кадәр төзәтү эшләре, йә бер елга кадәр мәҗбүри эшләр, йә срокка кулга алу.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: